Sprawne hamulce ponad wszystko

do hamulców płynO ile każdy samochód nie ma większych problemów z rozpędzeniem się do stu kilometrów na godzinę, to różnie bywa z wytraceniem tej prędkości. Nie można zapominać o tym, że sprawne hamulce to podstawa, bo mają one ogromny wpływ na bezpieczeństwo pasażerów.

Regularne serwisowanie

Nie należy zapominać, że awarie układu hamulcowego nie biorą się znikąd. Przypadki, w których hamulce zawodzą nagle i niespodziewanie to zdecydowana mniejszość. Na ogół jest tak, że do kierowcy docierają pewne sygnały, że pora odwiedzić warsztat samochodowy. Każdy, kto regularnie zmienia płyn hamulcowy, tarcze i szczęki nie ma się czego obawiać. Dobrze jest kontrolować ich stan zgodnie z zaleceniami producenta.

Typy układów

Zasadniczo w samochodach osobowych, które można spotkać na naszych drogach montowane są hamulce:

  • bębnowe
  • tarczowe

Pierwsza z wymienionych konstrukcji coraz rzadziej znajduje zastosowanie. Przyczyną tego stanu jest dość słaba siła bębnów, znacznie mniejsza od tarczy. A samochody na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat stały się znacznie szybsze i system taki ma zastosowanie jak już – wyłącznie na tylnej osi.

Tarczówki to konstrukcja nowsza i o wiele bardziej skuteczna. Dzisiaj jest standardowo montowana na każdej osi. Pozwala ona na zatrzymanie samochodu pędzącego sto kilometrów na godzinę na dystansie około trzydziestu pięciu metrów, co jest wynikiem wprost rewelacyjnym. W autach sportowych spotyka się zestawy z tarczami wentylowanymi, które są w dodatku dużo bardziej odporne na przegrzanie.