Jaki płyn do chłodnicy wybrać dla swojego samochodu?

Podczas normalnego funkcjonowania, a zwłaszcza w czasie lata, silnik samochodu oraz poszczególne jego elementy, mocno się nagrzewają. Dlatego wymagają bieżącego schładzania, a rolę tą odgrywa układ chłodzenia. Aby działał prawidłowo, musi znajdować się w nim odpowiedni płyn do chłodnic. Sprawdźmy, jak wybrać taki, który najlepiej spełni to zadanie.

Funkcje płynu do chłodnic

chłodnica-samochodowaPłyn chłodniczy to czynnik roboczy krążący w układzie chłodzenia pojazdu, który transportuje energię cieplną wytworzoną przez silnik, pomiędzy nim a chłodnicą. Dzięki temu jest w stanie odprowadzić mniej więcej 30 proc. ciepła, zawartego w spalanym paliwie. Jednocześnie z chłodzeniem, płyn do chłodnic zabezpiecza przed zamarzaniem, zjawiskiem kawitacji i wrzenia oraz chroni przed erozją poszczególne elementy silnika.

Skład płynów do chłodnic

Zarówno zwykła woda destylowana, jak i profesjonalny płyn do chłodnic posiadają te same właściwości przewodnictwa i dużą pojemność cieplną. Stosowanie ich zamiennie jest możliwe, ale nie w dłuższym czasie.

Bazą wszystkich płynów do chłodnic jest oczywiście woda, która zajmuje około połowy składu. Pozostałymi elementami są:

  • glikol etylowy lub propylenowy,
  • dodatki ochronne: m.in. środki antykorozyjne.

W użyciu w samochodach osobowych są płyny chłodnicze w formie gotowej, do wlania do chłodnicy, jak i koncentraty rozrabiane z wodą destylowaną. Można wyróżnić płyny uniwersalne, o zwiększanej wydajności chłodzenia, jak i o podwyższonej trwałości.

Jak wybrać płyn do chłodnic?

Przy wyborze płynu do chłodnic trzeba najlepiej wybrać taki, który jest przeznaczony do układów chłodzenia, bloków i systemów aluminiowych. Powinien on posiadać odpowiednie gwarancje i atesty, stanowiące potwierdzenie jego wysokiej jakości. Słaby płyn może nawet doprowadzić do silnej korozji elementów silnika.

Kolor płynu jest kwestią gustu i fantazji producenta. Najczęściej spotykane są płyny zielone lub niebieskie, wykonane w technologii IAT – zawierają one dodatki nieorganiczne i tworzą barierę przed rdzą i odkładaniem się kamienia kotłowego.

Zaleca się wymianę płynu chłodniczego raz na 2-3 lata, ponieważ wraz z upływem czasu traci on swoje właściwości.